Reklame:

Professor bag nyt forslag: “En liter benzin SKAL koste 745 kr.”

Det vil gå ud over de fattigste. Men det er nødvendigt i klimaets navn, siger en tysk juraprofessor.

Det vil gå ud over de fattigste. Men det er nødvendigt, at en liter benzin koster 100 euro svarende til 745 kr.

Det skriver den tyske juraprofessor Gregor Bachmann på sin Twitter-profil. Det kontroversielle forslag er en nødvendighed for at redde klimaet, mener professoren.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:

Artiklen fortsætter her:

Og så må de fattigste befolkningsgrupper altså holde for, synes professoren, der selv ejer en elbil men hævder at han cykler de 14 kilometer, han har på arbejde.

Ved at hæve literprisen på brændstof drastisk vil det tvinge folk til at vælge andre transportmidler end privatbilen.

LÆS OGSÅ: Arrangør advarer – gaderæs er i fare for at blive aflyst

– Hvis vi ønsker at beskytte klimaet gennem beskatning af CO2, vil det uundgåeligt resultere i stigende omkostninger, hvilket kan medføre, at lavindkomstgrupper ikke længere har råd til mange fornødenheder.

Artiklen fortsætter efter reklameblokken:


Artiklen fortsætter her:

– Desværre er dette den pris, vi må betale for at beskytte klimaet, skriver Gregor Bachmann på sin twitter-profil, som det tyske medie Bild refererer til.

Gregor Bachmanns forslag er allerede blevet mødt af heftig kritik i hjemlandet, hvor han beskyldes for at lægge en urimelig byrde på befolkningen.

Gregor Bachmann mener dog, at han i forvejen betaler for at være klimavenlig.

Reklameblok:


– Jeg bor tæt på u-bahn (metroen, red.) i Zehlendorf. Men jeg bor kun i et 120 kvadratmeter stort hus til 5 mennesker.


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist, og så er han webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over ni år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Så skriv til bj@boosted.dk
Reklame:

Nyeste artikler

Reklame:

Motorsport

Læs også

Husk det nu

Reklame:

Har du læst?

Gratis artikler

Har du læst?