Audi har netop offentliggjort en aftale med den britiske onlinebank Revolut, der så sent som i april i år fik en millionbøde for at sløse med sine egne hvidvaskregler.
Onlinebanken Revolut, hvis ene grundlægger er født i Rusland, er blevet Audis hovedsponsor i Formel 1.
Det skriver den danske Audi-importør i en pressemeddelelse.
Hvor meget Revolut har betalt Audi for aftalen, fremgår ikke af historien. Det vides heller ikke, hvor længe aftalen løber.
Til gengæld ligger det fast, at Revolut er en virksomhed med et blakket ry. Så sent som i april i år fik onlinebanken en bøde på 3,5 millioner euro for ikke at have styr på sine egne anti-hvidvask-regler.
Beløbet, der svarer til 26,1 millioner kroner, blev udstedt af nationalbanken i Litauen efter et kontrolbesøg.
Det skriver Reuters.
Bøden er den største af sin art, der nogensinde er givet af de litauiske myndigheder. Alligevel flyder der altså nu penge fra banken i Audis retning.
Og dog. For Audi har allerede solgt en større del af hele Formel 1-holdet. Det skete, som Boosted kunne fortælle, i november sidste år.
Her købte en statslig fond i Qatar 30 procent af Formel 1-holdet, der lige nu stadig hedder Sauber F1. Holdet havde Audi ellers købt 100 procent af ganske kort tid forinden.
Hvor meget Qatar har betalt for Formel 1-holdet, vides ikke. Men ifølge Sky Sports er der tale om ‘en investering til en værdi af flere hundred million dollar’.
Et konservativt estimat er altså, at Qatars statskasse har betalt mindst 200 millioner dollar svarende til 1,3 milliarder dollar for delvist at kontrollere Audis Formel 1-hold.
Tilbage hos Revolut mener man ifølge bankens danske PR-bureau, at man samarbejdede ‘fuldt ud med de litauiske myndigheder’.
I en mail til Boosted-redaktionen skriver banken gennem sit PR-bureau i Danmark, at man ikke vil kommentere på indholdet af aftalen med Audi.
Banken mener dog, at ‘aftalen er betydelig og langsigtet’.
– Vi offentliggør ikke de specifikke kommercielle vilkår i vores partnerskaber, lyder det i en kommentar.


