Annonce

Audi RS 6 får 1.100 hestekræfter og topfart på 350 km/t

Der bliver ikke noget af en elektrisk Audi RS 6. I stedet fortsætter tyskerne med den 4-liters V8-motor med dobbelte turboer. MTM sørger for, at bilen har 1.100 hestekræfter.

Der bliver, som Boosted også har kunnet fortælle, ikke noget af en elektrisk Audi RS 6.

Til gengæld har den tyske tuner MTM sørget for, at den nuværende model får 1.100 hestekræfter, før den efter planen pensioneres lige om lidt.

Audis egen, ultimative udgave af C8-generationen af RS 6 kaldes Avant GT. Og så er den faktisk lidt af en fornærmelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fabrikken gør nemlig ikke noget ved antallet af hestekræfter. Det forbliver ved de 630 stykker. Der skal altså en tuner til at vise, hvordan en RS 6 ‘rigtig’ skal skrues sammen.

Pangaea GT, som bilen er døbt, har nemlig ikke bare 1.100 hestekræfter fra en 4-liters V8-motor. Den får svimlende 1.200 newtonmeter.

Nok til at barbere ét sekund af spurten fra 0-100 km/t, så den nu er overstået på 2,6 sekunder. Speedometeret stopper ikke, før det viser 350 km/t.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den dårlige nyhed er, at der kun skal bygges 25 udgaver af Pangaea GT. Og at prisen ikke er offentliggjort. Interesserede kunder kan dog roligt regne med én ting – det bliver dyrt.

Især fordi 22″ fælge med centermøtrik er ekstra, ekstraudstyr. Til gengæld følger de nye skålsæder i kulfiber med som ‘standard’.

Spørgsmålet er i virkeligheden bare, om de 25 meget heldige kunder allerede har meldt sig. Det fortæller MTM dog ikke noget om. Endnu!

  • Audi RS 6 har nu 1.100 hestekræfter
  • Audi RS 6 har nu 1.100 hestekræfter
  • Audi RS 6 har nu 1.100 hestekræfter
  • Audi RS 6 har nu 1.100 hestekræfter
Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god idé til en artikel? Så skriv til [email protected]
Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Flere populære artikler