Audi A6 e-tron dumper test – “Det værste vi har set”

Audi A6 e-tron kaldes den værste i sin klasse nogensinde efter et pinligt resultat i den berømte, svenske elg-test. Tyskeren mister grebet.

Annonce

Audi A6 e-tron dumper den berømte elg-test i Sverige og får nu de hårdeste ord med på vejen af de rutinerede folk bag samme test..

Selvom elbilen er spritny og fyldt med moderne sikkerhedsteknologi, fejler den i en af de mest basale manøvrer.

Det svenske medie Teknikens Värld betegner resultatet som det værste, de nogensinde har set i en bil af den type.

Under testen skal bilen simulere en undvigemanøvre, hvor et barn eller en elg pludselig løber ud på vejen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

For en moderne bil burde det være en rutineopgave at styre udenom den slags. Men for Audi A6 Avant e-tron Proline Edition gik det helt galt på testbanen.

Bilen mistede vejgrebet fuldstændig og fortsatte ligeud, selvom føreren drejede hårdt på rattet.

Antispinsystemet greb ikke ind på en måde, der effektivt tog farten af bilen. I virkelighedens trafik kunne de væltede kegler have været et barn eller et stort dyr.

Mens en godkendt hastighed i testen er 72 km/t, kunne Audi-modellen kun klare sig op 62 km/t. Det er overraskende dårligt for en bil til næsten 540.000 kroner for basismodellen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Problemer med rækkevidde og dækvalg

Det dårlige resultat skyldes ifølge eksperterne et farligt kompromis mellem rækkevidde og sikkerhed.

For at opnå de flotte tal for strømforbrug monteres der ofte dæk med ekstremt lav rullemodstand. Det gavner rækkevidden, men det går ud over vejgrebet i kritiske situationer.

Ingeniørerne beskriver de letrullende dæk som et kompromis, der nu er gået for vidt.

Læs videre efter annoncerne

Når dækkene mister grebet, kan de mest avancerede systemer ikke redde bilen fra at skride ud. Det er en tendens, som testerne har set hos flere tunge elbiler den seneste tid.

Også mærker som Volvo, BMW og Porsche har haft udfordringer i de svenske tests henover dette efter år.

Men ingen har klaret sig så dårligt som den nye Audi A6 e-tron. Det rejser spørgsmål om, bilmærkerne jagter rækkevidde i elbiler på bekostning af sikkerhed.

Mere efter annoncen

Det mest berømte på at gennemføre elgtest står Mercedes A-Klasse fra 1997 for. Den lille tysker væltede ganske enkelt i forsøget.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce

Læs flere nyheder