AC Schnitzer har givet BMW M8 720 hk – så nemt rammer den 313 km/t

Den 4.4-liters biturbo-V8’er skal ikke engang anstrenge sig

Annonce

Du kan selvfølgelig godt købe en M8 direkte af BMW. Men hvorfor skulle du det, når AC Schnitzer står klar med den samme bil bare med flere hestekræfter?

Præcis – det tænkte vi nok. Fra fabrikken yder den store coupé op til 625 hestekræfter og 750 Nm, hvis du bestiller en M8 Competiton. I hænderne på AC Schnitzer bliver det til meget mere.

LÆS OGSÅ: AC Schnitzer fylder 33 – her er fem af de fedeste

Artiklen fortsætter efter annoncen

720 hestekræfter, 850 newtonmeter og en hastighed på i hvert fald 313 kilometer. Fabriks-M8’eren må ‘nøjes’ med gentlemen-begrænsningen på 250 km/t.

Faktisk er den tyske tuner så sikker på, at deres M8-optimering holder, at de yder garanti og stiller med en TÜV-godkendelse.

 

Artiklen fortsætter efter annoncen

 

 

 

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder