Årets laveste – Benzinprisen styrtdykker i Danmark

Danskerne kan nu helt konkret mærke, at magten er skiftet i USA. Benzinprisen er faldet til sit laveste niveau i år.

Annonce

Priserne på benzin og diesel er faldet til årets hidtil laveste niveau. Det skyldes flere ting. Men magtskiftet i USA spiller en særligt stor rolle ude ved tankstanderne.

En væsentlig årsag til faldet i benzinprisen skal findes i de seneste internationale politiske udmeldinger.

Donald Trumps tiltrædelse som præsident har medført usikkerhed blandt politiske ledere i både Danmark og Europa.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Trumps trusler om at indføre told på europæiske vare som biler har også skabt et nervøst oliemarkedet.

Ifølge Jan Bylov, energianalytiker ved Jyske Bank, har Trumps toldtrusler fået oliemarkedet til at frygte for efterspørgslen på brændstof generelt.

Benzinprisen kan falde endnu mere, siger analytiker

– Oliemarkedet er nervøst for, hvad Trumps varslede told vil betyde for efterspørgslen på brændstof.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Og når den forventede efterspørgsel aftager, reagerer man allerede nu. Dem, der køber olie ind, køber ikke så meget, som de plejer.

– Og derfor har olieprisen på det internationale marked altså taget et dyk,” udtaler han til Avisen Danmark.

Den reducerede efterspørgsel har ført til et fald i prisen på råolie, hvilket efterfølgende har påvirket benzinprisen ved de danske tankstationer.

Ifølge fuelfinder.dk var prisen på en liter blyfri 95 benzin nede på 13,89 kroner visse steder.

Dog er det usikkert, hvor længe de lave benzinpriser vil vare. Jan Bylov forventer, at der snart vil ske en stigning i priserne. Derfor kan der kun være tale om at udnytte priserne i kort tid.

Analytikeren bemærker, at der dog kan komme nye udsving i benzinprisen efter sommerferien.


Den internationale udvikling har dog tydeligt vist at det er muligt at påvirke benzinprisen og give et fald i en kortere periode.

Imens fortsætter brændstofpriserne med at falde uden for Danmark. På den anden side af Øresundsbroen kan svenskerne lige nu tanke benzin til Europas næstbilligste literpris.

Mere efter annoncen

Den billige benzin var og er et valgløfte fra den svenske regering. Mange eksperter har dog advaret, om at EU’s kvotesystem på brændstof kaldet ETS2 vil hæve brændstofpriserne markant.

Nogle advarer om en literpris på 23 danske kroner.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet