Åh nej – Toyota giver GR Corolla falsk motorlyd

Toyota GR Corolla er kendt for sin rå, 3-cylindrede motorlyd. Alligevel har Toyota nu udstyret den med et system, der spiller falsk lyd gennem bilens JBL-højttalere.

Annonce

I en bizar og kontroversiel beslutning har Toyota valgt at udstyre sin anerkendte, 3-cylindrede GR Corolla med et system, der spiller falsk motorlyd.

Det sker på trods af, at bilen i forvejen er berømt for sin unikke og aggressive, ægte motorlyd.

Det skriver Motor1.

Annonce

Det uventede tiltag har skabt undren blandt bilentusiaster.

Toyota GR Corolla er drevet af en 1,6-liters turboladet, trecylindret motor, der yder 300 hestekræfter.

En stor del af bilens identitet er dens rå lyd, som kommer fra et unikt udstødningssystem med tre afgangsrør.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Active Sound Control spiller via JBL-højttalere

Alligevel har Toyota nu valgt at tilføje kunstig lyd.

Det nye system kaldes “Active Sound Control”. Det fungerer ved at afspille forstærkede og simulerede motorlyde gennem bilens JBL-højttalersystem.

Systemet kan endda simulere “popping”-lyde fra udstødningen.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

Føreren kan vælge mellem tre forskellige lydprofiler, der er knyttet til bilens køreprogrammer. Der er også tre lydstyrkeniveauer, og systemet kan slås helt fra.

Beslutningen er svær at forstå for mange, da bilens autentiske lyd netop er et af dens store salgsargumenter.

Får også reelle performance-opgraderinger

Den kunstige lyd er en del af en større opdatering af GR Corolla-modellen. Opdateringen er inspireret af Toyotas racerprogram i Japan, Super Taikyu.


Heldigvis er ikke alle opgraderingerne falske.

Bilens karrosseri er blevet markant afstivet med over 30 meter nyt strukturklæbemiddel. Det øger vridningsstabiliteten uden at tilføje væsentlig vægt.

Kølesystemet er også blevet forbedret med en ny luftkanal, der åbner automatisk ved høje omdrejninger for at lede kold luft til motoren.

Toyota har desuden bekræftet en softwareopdatering til tidligere årgange, som øger drejningsmomentet til 400 Nm.

Mere efter annoncen

Den kontroversielle beslutning om at tilføje kunstig lyd står i skærende kontrast til andre af Toyotas nylige initiativer.

Som Boosted for nylig kunne fortælle, har Toyotas Gazoo Racing-afdeling netop genstartet produktionen af en helt speciel motor fra 80’erne.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?