70-årig kvinde får 470 dagbøder for ikke at holde afstand

Bilister, der ikke holder afstand, er et problem. Herhjemme svarer 49 procent af bilisterne andre kører for tæt. Nu går det udover en 70-årige kvinde.

Annonce

En 70-årig kvinde fra Piteå i Sverige er blevet idømt hele 470 dagbøder.

Alt sammen fordi hun brugte sin mobiltelefon håndholdt under kørsel, og i den forbindelse slet ikke holdt hverken afstand eller øjnene på vejen.

Dele af straffen skal dog også tilskrives kvindens manglende kørekort.

Sagen begyndte ellers som et mindre færdselsuheld. Den 70-årige kvinde var på vej til en kiropraktor og brugte sin mobiltelefon til at finde vej.

Annonce

Hendes uopmærksomhed betød, at hun ikke så bilen foran standse i et kryds. Hun kørte direkte op bag i den med cirka 40 km/t, ifølge den forurettede bilist.

Efter sammenstødet forsøgte de to parter at udveksle forsikringsoplysninger. Her kom sandheden frem.

Den 70-årige kvinde havde intet kørekort. Til trods for afsløringen satte hun sig alligevel ind i sin bil og kørte fra stedet.

Fra uopmærksomhed til flere lovbrud

Den påkørte bilist reagerede prompte. Han kontaktede politiet, som kort efter fik stoppet den 70-årige kvinde.

Under politiets afhøring forklarede kvinden sin situation.

– Jeg troede, jeg kunne køre på mit udenlandske kørekort, men jeg ved, at jeg ikke må køre i Sverige, fortalte hun i en hård tone til politiet.

Det fremgår af politiet eget materiale i sagen mod hende.

Artiklen fortsætter efter dette:

Kvindens forklaring ændrer dog ikke på sagens alvor. Den anden bilist måtte efter uheldet en tur på hospitalet for at blive tjekket.

Retten fandt kvinden skyldig i flere forhold. Hun blev dømt for grov uagtsomhed i trafikken for at have kørt bil uden et gyldigt kørekort.

Hun SKAL betale 470 dagbøder

Derudover blev hun dømt for at overtræde færdselsloven. Det skyldtes, at hun kørte for tæt på den forankørende bil og dermed var skyld i ulykken.

Den samlede straf lød på 470 dagbøder. Det svarer til i alt 23.500 svenske kroner, eller hvad der svarer til cirka 15.500 danske kroner.

Oveni bøden skal kvinden betale 1.000 svenske kroner, cirka 660 danske kroner, til den svenske offerfond. Oplysningerne stammer fra politiets officielle afhøringsrapporter.

Reglerne for kørsel uden kørekort og brug af mobiltelefon er skrappe, også i Danmark.

Alligevel bliver bilister uden kørekort ved med at kaste sig ud i trafikken. Nogle af dem griber endda til yderligheder for at undgå ordensmagten. Så sent som i juli valgte en kvinde at true flere betjente med en pistol, før hun blev stoppet.

Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce