6 tankstationer skal betale 7 mia. kr. for snyd

Seks af de største tankstation-kæder i Italien er blevet dømt for ulovlig prissvindel. De skal nu betale en samlet bøde på næsten 7 milliarder kroner.

Annonce

Seks af Italiens største tankstation-kæder, herunder Q8 og Esso, er blevet idømt en gigantisk bøde for ulovlig prissvindel.

De skal samlet betale 937 millioner euro, svarende til næsten 7 milliarder danske kroner, for at have koordineret deres priser.

Det har den italienske konkurrencemyndighed, AGCM, afgjort.

Afgørelsen er en alvorlig dom over de metoder, som olieselskaberne har brugt til at fastsætte deres priser.

Annonce

Sagen handler om ulovlige prisaftaler, også kendt som karteldannelse.

De dømte selskaber er Esso, Eni, IP, Q8, Saras og Tamoil.

Koordinerede priser i hemmelighed

Ifølge de italienske myndigheder har de seks oliegiganter i hemmelighed koordineret deres prisstigninger.

Det er sket i perioden fra 2020 til 2023.

Når et af selskaberne har justeret prisen opad, har de andre selskaber fulgt trop næsten øjeblikkeligt.

Den praksis har elimineret den naturlige konkurrence på markedet.

Konsekvensen er, at italienske bilister systematisk har betalt for meget for deres brændstof i en treårig periode.

Whistleblower afslørede skandalen

Artiklen fortsætter efter dette:

Svindlen blev afsløret af en whistleblower, der gav oplysninger direkte til de italienske myndigheder.

Den italienske regering har efterfølgende slået fast, at kartellet er bevist.

Den største del af den enorme bøde tilfalder den italienske energigigant ENI, der tidligere var kendt som Agip.

ENI alene skal betale 336 millioner euro, hvilket er mere end en tredjedel af det samlede beløb.

Annonce

Sagen fra Italien er et eksempel på, hvordan manglende konkurrence kan og vil koste bilisterne dyrt.

Den problematik er desværre ikke ukendt i Danmark. Som Boosted for nylig kunne fortælle, har den danske regering netop præsenteret en ny plan, der skal gøre op med den svage konkurrence på det danske brændstofmarked.

Herhjemme mener myndighederne nemlig også, at danske bilister betaler unødigt meget for benzin og diesel.

Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce:

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce