Annonce:

50 procent flere bilfirmaer vil gå konkurs i 2025

2024 var et blodbad for og i bilindustrien. Intet tyder på, at det er stoppet. Tværtimod frygtes antallet af konkurser at stige med 50 procent.

Vi skal forbedre os, så 2025 ikke bliver et blodigt år. I hvert fald når vi ser tilbage på det med bilindustriens briller på.

For når 2025 bliver til 2026, vil 50 procent flere firmaer i bilindustrien være gået konkurs. Altså når man sammenligner med 2025.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Det viser en analyse fra rådgiverfirmaet Falkensteg.

Ifølge analysen steg antallet af konkurser i store, tyske virksomheder med en omsætning på over ti millioner euro fra 279 til 364 sager sidste år. Heraf kom flertallet – nemlig 56 konkurser – alene fra bilindustrien.

Selv de helt store firmaer, hvor omsætningen skal tælles i milliarder af euro, vil Falkensteg ikke udelukkende konkurser. Eksempelvis har Volkswagen finansdirektør selv advaret, om at bilmærket kan løbe tør for penge i løbet af et par år til tre, hvis ikke udviklingen vendes.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Flertallet af konkurserne kommer desuden ovenpå en kedelig stigning. I forhold til 2023 var der sidste år nemlig hele 65 procent flere konkurser i bilindustrien. Det betyder, at næsten hver sjette virksomhed, der bukkede under i Tyskland sidste år, var en del af bilernes verden.

– Større insolvenser-sager, såsom dem fra WKW Group med 600 millioner euro i salg eller Eissmann med en halv milliard euro i salg, var sjældne førhen, siger Jonas Eckhardt, bilekspert hos Falkensteg, til Automobilwoche.

Tidligere ville bilfabrikkerne have insisteret på at holde så store leverandører i live. Men nu er der ikke penge til den slags støtte og redningsplaner længere.

Et skræmmende eksempel på den nye situation er historien om Recaro Automotives tyske afdeling. Det mere end 100 år gamle firma, der specialiserede sig i bilkabiner, var på randen af konkurs. Kun i sidste øjeblik blev hele forretningen reddet af en italiensk investor.

Den katastrofale situation hos Recaro betød, at Ineos, der ejer en tredjedel af Mercedes’ Formel 1-hold, måtte indstille produktionen i efteråret 2024.

Artiklen fortsætter efter videoannoncen:

Et sted, der ikke er fundet en afklaring endnu, er hos BBS. Fælgproducenten har haft et hårdt liv de seneste år. Og i oktober 2024 indgav man den femte insolvenserklæring på ganske få år. Samtidig blev alle medarbejdere opsagt.

Annonce:
Tak fordi du læste med. Besøg vores annoncører herunder:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 10 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Så skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Læs også

Populære

Annonce:

Flere populære artikler

Læs også