Forside Blog

Klistermærke på nummerplade er ikke ulovligt siger dommer

I Danmark er klistermærker på nummerplader så ulovlige, at det koster 1.000 kroner i bøde. Sådan ser myndighederne i Tjekkiet dog ikke på ‘pynten’.

At det koster 1.000 kroner i bøde at ‘udsmykke’ en dansk nummerplade, er en af Boosteds mest læste artikler nogensinde.

Men det er bestemt ikke i alle europæiske lande, at myndighederne ser lige strengt på den slags. I Tjekket er spørgsmålet nemlig noget helt ind i landets retssale.

En tjekkisk dommer har nemlig vendt tomlen nedad til politiet tolkning af, at et sort eller på anden måde farvet klistermærke henover et EU-mærkat er ulovligt.

Faktisk har Tjekkiets svar på Højesteret nu sat en tyk streg under, at et sådan klistermærke ikke er ulovligt. Og at det i hvert fald ikke gør nummerpladen ulæselig.

Ifølge lokale medier begyndte sagen, da ejeren af en bil med sådan et klistermærke blev stoppet af politiet og stukket en bøde for det.

Men den slags bøder holder ikke i retten, lyder det nu.

Højesteretsdommeren kom frem til den konklusion på flere punkter. For det første dækker klistermærket ikke selve registreringsnummeret, der ligesom i Danmark består af en kombination af tal og bogstaver.

Desuden er det i Tjekkiet hverken strafbart eller ulovligt at dækket et EU-symbol, som det på landets nummerplader, til.

I samme dom blev det understreget, at afgørelsen ikke er carte blanche til at tjekkiske bilister fremover kan gøre, som de vil med nummerpladerne på deres biler.

Præcis som i Danmark nummerpladerne, selvom bilisterne egentlig betaler i dyre domme for dem, nemlig statens ejendom.

Men i dommen står der også, at det generelt skal respekteres, hvis bilister vælger at sætte en klistermærke henover det blå EU-flag i protest.

Magnussen i KÆMPE DRAMA på Misano

Magnussen og Villadsen kørte sig til podiet efter regn, kaos og fem safetycars i et dramatisk GT3-løb på Misano.

Jan Magnussen og Mathias Villadsen var kun seks sekunder fra sejren, da Campionato Italiano Gran Turismo i weekenden udviklede sig til et regulært drama.

Team Spirit Racing fortæller, at den danske duo sikrede andenpladsen i sæsonens første langdistanceløb på Misano World Circuit.

Resultatet kom efter tre timers GT3-ræs, kraftig regn, skiftende vejr og hele fem safetycar-perioder på den italienske bane.

For Mathias Villadsen var løbet ekstra specielt. Det var hans første langdistanceløb i karrieren, og samtidig hans første løb i regn.

Regnen ramte lige før start

Få minutter før starten åbnede himlen sig over Misano. Det gjorde de første omgange ekstremt svære for feltet.

Villadsen tog starten i holdets BMW M4 GT3 og skulle straks håndtere minimal sigtbarhed, spray og et tæt GT3-felt.

Alligevel holdt danskeren sig ude af problemer. Ikke nok med det. Han arbejdede sig også frem gennem feltet, mens flere konkurrenter fik problemer.

Teamet valgte samtidig at skifte til slicks i sidste øjeblik. En beslutning, der senere viste sig at være afgørende.

Magnussen i KÆMPE DRAMA på Misano
Foto: Team Spirit Racing

Fem safetycars skabte kaos

Løbet blev aldrig roligt. Fem safetycar-perioder rev konstant rytmen i stykker og gav teams nye strategiske udfordringer.

Med skiftende forhold på banen handlede det ikke kun om fart. Kørerne skulle også vurdere risiko, trafik og dækkenes temperatur.

Villadsen beskrev efter løbet starten som intens. Han kunne næsten ikke se noget på grund af regn og spray, men han holdt sin position og fandt fart.

Efterhånden som banen tørrede op, begyndte Team Spirit Racings BMW for alvor at nærme sig fronten.

Magnussen jagtede Ferrari til mål

Med under en time tilbage var Villadsen og Magnussen oppe på andenpladsen.

Herfra satte Jan Magnussen jagten ind på den førende Ferrari. Den erfarne dansker reducerede flere gange afstanden, men trafikken gjorde afslutningen vanskelig.

Langsommere biler kom i vejen på de afgørende omgange. Derfor lykkedes det aldrig Magnussen at komme helt op til den førende bil.

Han krydsede målstregen blot seks sekunder efter vinderen. Andenpladsen føltes dog næsten som en sejr for holdet.

“Et nyt lineup, første langdistanceløb for Mathias, og så et podium. Det er altså stærkt,” siger Jan Magnussen.

Villadsen fik kæmpe erfaring

Mathias Villadsen lagde ikke skjul på, at resultatet kom bag på ham.

“Et fantastisk resultat, meget bedre end vi turde have håbet, særligt på grund af de svære betingelser,” siger han.

Han fremhæver også Magnussens rolle som både holdkammerat og læremester.

“Det er fantastisk at se Jan køre. Der er simpelthen så mange ting, man kan lære, og den erfaring er ubeskrivelig,” siger Villadsen.

Podiet kommer efter måneder med hårdt arbejde hos Team Spirit Racing. For Villadsen er resultatet samtidig et klart tegn på fremgang i BMW M4 GT3.

Næste opgave venter hurtigt

Campionato Italiano Gran Turismo fortsætter allerede om to uger.

Tredje afdeling køres 23. og 24. maj på Vallelunga-banen nord for Rom. Her vender serien tilbage til sprintformatet.

Jan Magnussen er tilbage i rollen som coach, mens Mathias Villadsen alene skal jagte point i weekendens to sprintløb. Efter podiet på Misano er forventningerne dog næppe blevet mindre.

Youtube-stjerne med 3,8 millioner følgere er død

0

YouTube-ikonet Kyle Loftis fra 1320Video er gået bort, hvilket efterlader millioner af fans i chok over tabet af den store pioner bil-indhold på platformen.

Bilverdenen er i dyb sorg efter nyheden om, at Kyle Loftis, manden bag 1320Video, er død. Den digitale pioner har gennem årtier formet moderne bilkultur på nettet og samlet millioner af følgere verden over.

Kyle Loftis grundlagde platformen tilbage i 2003 og forvandlede den til et sandt medieimperium. Repræsentanter fra virksomheden har bekræftet dødsfaldet i et officielt opslag på de sociale medier.

Siden begyndelsen formåede han at opbygge en base på 3,8 millioner abonnenter alene på YouTube. På tværs af alle platforme fulgte mere end ti millioner mennesker med i de vilde videoer.

Kanalen blev verdenskendt for at dokumentere alt fra ulovlige gaderæs i midtvestens USA til store dragrace-begivenheder.

Selvom indholdet på kanalen ofte balancerede på kanten af loven, blev Loftis værdsat af fans for sin autentiske stil.

Dødsårsagen er endnu ikke blevet offentliggjort af familien, kollegaer eller myndigheder. Det pludselige tab har dog sendt chokbølger gennem hele det globale bilmiljø på internettet.

1320Video var ikke kun videoer af hurtige biler, men en platform der forenede folk på tværs af landegrænser. Loftis rejste verden rundt for at filme ekstreme motorcykler og biler med tusindvis af hestekræfter.

Mange kørere skylder deres berømmelse til de klip, som Kyle Loftis og hans hold har filmet gennem tiden. Hans betydning for udbredelsen af dragracing kan derfor næppe overvurderes i dag.

Det er endnu uvist, hvad der skal ske med det store mediehus i fremtiden uden dets karismatiske leder. Medarbejderne har dog givet udtryk for, at de vil føre arven videre i hans ånd.

Fans over hele verden har allerede reageret med tusindvis af mindeord og personlige fortællinger om hans indflydelse. Det står klart, at han efterlader et enormt tomrum i den digitale bilverden.

Kyle Loftis er desværre blot det seneste store navn, som bilverdenen har måttet sige farvel til på det seneste.

Flere markante profiler er gået bort og har efterladt fans i stor sorg.

I november 2025 mistede miljøet også den mangeårige Top Gear-vært Quentin Willson, der døde efter kort tids sygdom.

Nye fotofælder blitzer bilister på 1 kilometers afstand

Politiet tester nu et vildt kamerasystem, der bruger kunstig intelligens til at fælde bilister for både fart og manglende sikkerhedssele på én kilometers afstand.

En ny type fotofælde blitzer bilister på 1.000 meters afstand og gør det umuligt at nå at bremse.

Det britiske politi tester i øjeblikket det avancerede system, som har fået det frygtindgydende øgenavn “Lone Ranger”.

Teknologien er så fintfølende, at den hverken er stor eller let at få øje på for trafikanterne.

Kameraet fungerer helt uden indblanding fra betjente og kan se længere end noget andet udstyr på de britiske veje.

Ifølge bilistorganisationen RAC vil mange blive taget på sengen af den nye teknologi. Det skyldes, at de fleste tror, de er i sikkerhed, når de først har passeret en patruljevogn.

– Nogle bilister vil sikkert blive rigtig overraskede, når en fartbøde pludselig falder,” siger Pete Williams fra RAC til Daily Echo.

Han påpeger, at man ikke kan nå at reagere, når målingen sker på så lang afstand.

Systemet bruger kunstig intelligens til at automatisere overvågningen af trafikken døgnet rundt. Den indbyggede 4D-radar gør det muligt at se direkte ind i kabinen på de forbikørende biler.

Kunstig intelligens bliver mere udbredt i trafikken

Det betyder, at kameraet ikke kun ser på bilens hastighed. Det afslører også lynhurtigt selesvindel og ulovlig brug af mobiltelefon bag rattet.

AI-kameraerne er placeret i både faste pæle, på trailere og i særlige politibiler. Politiet understreger, at det er underordnet, om folk føler sig overvågede, så længe de bryder loven.

I Enhland koster en fartoverskridelse som minimum 865 danske kroner samt tre point – der svarer til klip-ordningen i Danmark – i kørekortet.

De nye systemer er direkte forbundet til myndighederne, så bøden kan sendes afsted med det samme.

Kameraerne tager krystalklare billeder af både føreren og nummerpladen trods den enorme distance. Det gør det ekstremt svært at bestride en bøde i retten efterfølgende.

Selvom teknologien lige nu rulles ud i England, er tendensen global. Myndighederne søger konstant efter nye måder at automatisere bødeudskrivningen på.

Det er dog ikke kun i England, at bilisterne skal vænne sig til mere skrap overvågning. Den danske ordensmagt råder nemlig også over teknologi, der kan se meget langt ud i horisonten.

I 2021 kunne Boosted fortælle, at politiet i Danmark havde fået nye laser-fartmålere. De måler bilisters hastighed på afstande op til 1.500 meter væk fra betjentens position.

Dansk racerbane bliver udvidet for 3,8 milliarder kroner

0

Novo Nordisk-arvinger smider 3,8 milliarder kroner i en udvidelse af Padborg Park. Circuit of Denmark får plads til 100.000 tilskuere.

Padborg Park udvides for 3,8 milliarder kroner i et historisk projekt, hvor Novo Nordisk-arvinger vil bringe Formel 1 til Sønderjylland.

Den nye Circuit of Denmark skal rumme 100.000 tilskuere og ledes af Rebecca Palmberg Steele.

Planerne er netop blevet præsenteret for offentligheden. Det er far og søn, Henrik Lyngbye Pedersen og Mathias Lyngbye Villadsen, som står bag projektet.

De to arvinger fra Novo Nordisk-familien har store ambitioner for dansk motorsport. Projektet skal transformere det nuværende anlæg til en international destination.

Ifølge Børsen får projektet hele 3,8 milliarder kroner at køre på.

Borgmesteren i Aabenraa, Jan Riber Jakobsen, er allerede blevet orienteret om planerne. Han ser sammen med byrådet på projektet med stor interesse.

Kan trække Formel 1 til Sønderjylland

Banen skal strække sig over 6.006 meter. Den bliver dermed den femtelængste racerbane i hele Europa.

Designet inkluderer 18 krævende sving. Det skal sikre, at anlægget lever op til de højeste internationale standarder.

Rebecca Palmberg Steele er udpeget som projektdirektør. Hun kommer fra en stilling som chef for kvindefodbold i FC København.

– Banen kommer til at ligge i et område, der er porten til Europa, og projektet har potentialet til at løfte både sporten, erhvervslivet og lokalbefolkningen.

Der er i øjeblikket dialog med de lokale lodsejere. Målet er at opkøbe den nødvendige jord til den omfattende udvidelse.

Kæmpe anlæg får også plads til hoteller

Det handler dog om mere end blot asfalten til racerbilerne. Området skal også fungere som en arena for turisme og erhvervsudvikling.

Planen inkluderer moderne faciliteter til både motocross og gokart. Det skal tiltrække motorsportsudøvere på alle niveauer.

Der skal bygges store hoteller og konferenceområder i direkte tilknytning til banen. Det skal gøre området attraktivt for erhvervsturister året rundt.

Projektet fokuserer desuden på trafiksikkerhed og lokal udvikling. Det understreges af projektdirektøren som en central del af visionen.

Danmark har aldrig set et motorsportsprojekt af den størrelse før. Hvis planerne lykkes, kan de hurtigste biler i verden snart gæste Padborg.

Boosted har flere gange kunnet fortælle, hvordan det nuværende Padborg Park har følt sig generet af ordensmagten i forbindelse med afholdelsen af Danmark Hurtigste Bil.

EU strammet grebet – bilsyn bliver sværere at bestå

Nu strammer EU-Parlamentet grebet om bilsyn med skrappere krav til elbiler og assistentsystemer, mens tilbagekaldelser kan føre til direkte kørselsforbud.

EU strammer grebet om det fremtidige bilsyn med en række skrappere krav til både elbiler og moderne assistentsystemer.

En afstemning i EU-Parlamentet har banet vejen for de nye regler, som også rammer biler med såkaldte ‘åbne’ tilbagekaldelser.

De nye regler betyder, at bilernes sikkerhedsteknologi skal testes langt mere grundigt end før.

Det gælder især de avancerede assistentsystemer, som findes i næsten alle nye køretøjer på de danske veje.

Samtidig kommer der et langt større fokus på el- og hybridbiler.

Da de biler bliver mere almindelige, skal synshallerne nu indføre detaljerede kontroller af den elektriske drivlinje og batterierne.

For at bekæmpe manipulation med brugte biler bliver selv værkstederne, der ellers ikke har noget med syn at gøre, også ramt af de nye synsregler.

Mekanikere skal fremover rapportere bilens kilometertal hver gang, den er til reparation eller service.

Det skal gøre det sværere for svindlere at dreje kilometertælleren tilbage og den vej igennem snyde bilisterne

Tilbagekaldelser kan udløse kørselsforbud

En af de mest kritiske ændringer omhandler tilbagekaldelser fra bilproducenterne. Hvis en bil har en åben sag, som ejeren ikke har fået løst, kan bilen nu afvises ved synet.

Det kan skabe store problemer for mange bilejere i Danmark.

Boosted har flere gang, hvordan mangel på reservedele eller egentlige løsninger får tilbagekaldelser til at trække ud i månedvis.

Med de nye EU-regler risikerer en ellers fejlfri bil at få kørselsforbud. Det sker, hvis producenten ikke har en hurtig løsning klar til den specifikke model.

Miljøet får også en central rolle i de kommende inspektioner. Der indføres strammere kontrol med udledningen af nitrogenoxider og partikler fra især dieselbiler.

Målet er at få de mest forurenende køretøjer væk fra vejene eller tvunget på værksted. Den tekniske udvikling gør det muligt at måle de værdier langt mere præcist end tidligere.

Kørselsforbud ved manglende tilbagekaldelser og fejl

Selvom kravene bliver skrappere, er der punkter, hvor EU-Kommissionen ikke fik deres vilje. De ønskede et årligt syn for alle biler, der er fyldt ti år.

Den idé blev dog skrottet under de politiske forhandlinger. Det Europæiske Transportsikkerhedsråd (ESTC) udtrykker stor skuffelse over den manglende beslutning.

– Politikere støttede ikke et årligt eftersynskrav for biler over ti år gamle, på trods af beviser for, at det kunne forhindre omkring 74 dødsfald og 850 alvorlige kvæstelser hvert år, skriver organisationen om det nye regelsæt.

Som en lille trøst for bilisterne er, at EU nu vil tillade biler at blive synet i alle medlemslande. Bilister, der benytter sig af den mulighed, skal dog være opmærksom på én ting.

Syn i udlandet må kun gælde i seks måneder – herhjemme gælder et periodisk syn af dansk-indregisterede biler mindst i to år.

Her er det ulovligt at blinke til venstre i rundkørsler

I Danmark er det god stil – men ikke lovpligtigt – at blinke til venstre i en rundkørsel. Andre EU-lande vender den regel helt på hovedet.

Det er i flere lande ulovligt at blinke til venstre i rundkørsler, selvom mange danske bilister gør præcis det samme for at være ‘venlige’.

Mens reglerne i Danmark ikke forbyder den slags, ser de tyske og tjekkiske myndigheder meget strengere på brugen af blinklyset.

I Tyskland er reglerne i dag helt klare og betydeligt strengere end de danske retningslinjer.

Den tyske færdselslov forbyder direkte brug af venstreblinket, når man bevæger sig ind i en almindelig rundkørsel med vigepligt.

Myndighederne i Tyskland vurderer, at det forkerte signal skaber farlige misforståelser for de ventende bilister.

Det kan, siger myndigheden længere sydpå, føre til pludselige opbremsninger eller direkte kollisioner i den tætte europæiske trafik.

I den tyske lovgivning står der således, når man oversætter det løst: “Ved indkørsel i en sådan rundkørsel er brug af blinklys ikke tilladt.”

Det eneste, der rent faktisk er efter loven, er at blinke til højre – altså på vej ud af rundkørslen.

Denne blinkfejl er fortsat meget almindelig blandt turister, der tager bilen gennem Europa.

Det kan dog hurtigt blive en dyr fornøjelse, hvis det lokale politi vælger at skrive en bøde for den forkerte tegngivning.

I Tjekkiet har myndighederne for nylig udsendt advarsler om en endnu mere kynisk udnyttelse af den forkerte måde at blinke på.

Her benytter forsikringssvindlere de uklare signaler til at fremprovokere planlagte trafikulykker.

Metoden går ud på at vente på en bilist, der blinker utydeligt eller for sent i rundkørslen. Svindleren accelererer derefter ind i bilen for at få det til at se ud som om, den anden part er skyldig.

Ifølge Autozive er rundkørsler det sted den type kriminelle oftest slår til.

Det er dog ikke kun i Tjekkiet, at den slags svindel er udbredt. Det samme kan politiet i Polen konstatere.

Den vane, som mange danskere har tillagt sig for at hjælpe andre, kan derfor være direkte farlig på udenlandsk asfalt.

Debatten, om hvorvidt man skal blinke til venstre eller ej, fortsætter dog også herhjemme, hvor nogle mener, at det øger overblikket for andre i trafikken.

Andre fastholder, at det kun bidrager til forvirring og potentielle uheld.

Sådan blinker du korrekt på danske veje

Man skal også være opmærksom på, at reglerne for blinklys varierer afhængigt af vejtypen.

Mange ved for eksempel ikke, hvornår det er et lovkrav at bruge de gule lygter ved vognbaneskift.

Vidste du i øvrigt, at du ikke skal blinke, når du skifter vejbane på almindelig vej? Det er faktisk kun et lovkrav, når du befinder dig på motorvejen.

Flere biler beslaglagt ved biltræf i weekenden

De har gjort det flere gange før, og i weekenden slog politiet igen ned over for et biltræf. Denne gang i Randers, hvor flere biler blev beslaglagt.

Det gik ikke ubemærket hen, da Østjyllands Politi lørdag i sidst uge dukkede op til et biltræf i Skejby i det nordlige Aarhus.

Med sig derfra tog ordensmagten nemlig flere af de biler, der var dukket op til træffet.

Det oplyser politikredsen i døgnrapporten.

Ifølge ordensmagten vakte træffet så stor opsigt, at flere patruljer blev sendt mod stedet, hvor de mange bilentusiaster havde forsamlet sig.

Om årsagerne til beslaglæggelserne skriver politikredsen, at man på flere af bilerne fandt ‘væsentlige ændringer’.

Det drejer sig formentlig om såkaldt konstruktive ændringer, som politiet gerne vil have undersøgt lovligheden af.

Lørdag aften blev det vurderet, at fire af bilerne til træffet var ændret så markant, at de ikke var og er egnet til at køre på offentlig vej.

Men hvordan og hvorfor uddybes ikke i døgnrapporten. Politiet skriver dog også, at man i forbindelse med træffet har uddelt flere sigtelser.

Det er ikke første gang, ordensmagten dukker til et biltræf for efterfølgende at tilkalde et eller flere fejeblade at fragte beslaglagte biler væk på.

Boosted har gentagne gange kunnet fortælle om bilister, der følger sig genereret af politiet opførsel. Kørerlærer Kasper Jensen, går som Boosted også har fortalt, dog markant længere, end politiet kan.

I et nyt interview siger kørelæreren, at han helst så biltræf i Danmark gjort helt forbudt.

Max Verstappen skal have Magnussen-straf, siger kører

0

Ytringsfriheden gælder tilsyneladende ikke for Max Verstappen, når den hollandske verdensmester sammenligner Formel 1 med Mario Kart.

Red Bulls firedobbelte verdensmester Max Verstappen er gået for langt i sin kritik af sporten og af bilerne i 2026-sæsonen.

I hvert fald hvis man spørger den tidligere Formel 1-kører Juan Pablo Montoya.

Montoya, der sidst sad i en Formel 1-bil for 20 år siden, er nemlig så træt af Verstappens brok, at han vil have hollænderen smidt ud af Formel 1.

Eller i hvert fald tildelt så mange strafpoint at en udelukkelse i mindst ét løb kan komme på tale. Sidst, den slags skete, var da danske Kevin Magnussen i 2024 fik i alt 12 strafpoint.

Dermed blev Magnussen den første racerkører i nyere Formel 1-historie, der måtte springe et løb over.

Løbet, som Magnussen ikke kørte med i, var det i Azerbaijan.

Og nu mener Juan Pablo Montoya, at noget lignende skal overgå Max Verstappen, fordi hollænderen tilsyneladende er for åbenmundet.

Det siger Montoya i podcasten Chequered Flag.

– Jeg siger ikke, at man ikke skal sige sin mening. Men det går for vidt, når man kalder en F1-bil for en Mario Kart, lyder det fra den tidligere BMW-Williams-kører.

Montoya mener, at Verstappen skal tildeles 7 strafpoint alene for sine meninger om Formel 1-bilerne. Så vil hollænderen nemlig lære at holde mund, lyder det.

– Giv ham syv strafpoint på hans superlicens, så han skal nok opføre sig ordentligt.

For ellers går han glip af et løb. Jeg lover dig, at han så vil begynde at udtrykke sig anderledes, siger Montoya.

Colombianeren har dog meget langt op til Verstappens standarder. For selvom Montoya på 6 år i Formel 1 vandt 7 løb, blev det aldrig til mere end det.

Og dog. For Montoya holdt på hastighedsrekorden rundt på Monza-banen i Italien i hele 14 år. Farten skød han netop en BMW Williams, der dengang kørte med 3-liters V10-motor.

Golf GTI er den hurtigste forhjulstrækker på Nürburgring nogensinde

0

Volkswagen Golf GTI Edition 50 har med en tid på 7 minutter og 44 sekunder gjort sig til den hurtigste forhjulstrækker nogensinde på Nürburgring.

Den nye Golf GTI Edition 50 har skrevet historie som den hurtigste forhjulstrækker på Nürburgring nogensinde.

Volkswagen vendte tilbage til den legendariske tyske racerbane for at vippe Honda Civic Type R af pinden.

Det lykkedes for tyskernes test- og udviklingskører Benjamin Leuchter at krydse målstregen i tiden 7:44.52.

Det er lige præcis nok til at slå japanernes tidligere rekordtid på 7:44.88 fra 2023.

Begge tider er målt på den længeste udgave af Nordschleife – “ringen” – som strækker sig over 20,832 kilometer.

Den marginale forskel sikrer nu den tyske klassiker titlen som kongen af forhjulstrukne biler.

På tredjepladsen finder vi den franske Renault Megane RS Trophy-R. Den bil holdt engang rekordtiden, men er for længst gået ud af produktion.

Golf GTI Edition 50 yder 320 hestekræfter og er bygget specifikt til at markere modellens store jubilæum.

Prisen for den hurtige jubilæumsmodel har dog været til at tage og føle på i hjemlandet.

Før ekstraudstyr overhovedet kommer på, vil Volkswagen have, hvad der svarer til 406.883 danske kroner for bilen.

Beløbet er med den tyske moms på 19 procent, hvilket gør det svært at sammenligne direkte med andre markeder.

Selv en standard GTI koster omkring 345.025 danske kroner på det tyske marked.

Vil man have den mere baneorienterede GTI Clubsport, lyder prisen på 371.659 danske kroner. Den absolut dyreste model i programmet er dog stadig Golf R.

Golf GTI Edition 50 blev udelukkende leveret med en automatisk gearkasse, ligesom de andre hurtige modeller.

Chancen for at se en hurtig VW Golf med manuelt gear i dag er næsten 0. I hvert fald hvis den skal være så ny som mulig.

Billigere udgaver af Golf sælges dog stadig med den tredje koblingspedal i dele af Europa. Men for de hurtigste modeller det manuelle gear for længst forsvundet.

Den næste Golf GTI har måske 5 cylindre

Mens de fire cylindre i GTI Edition 50 har bevist deres værd, svirrer rygterne om endnu vildere teknik.

Ifølge Boosteds oplysninger kan der være meget mere på vej. Også når det kommer til selve lyden.

Noget tyder nemlig på, at Volkswagen med Audis hjælp arbejder på en 5-cylindret udgave af den næste Golf GTI, hvis det da ikke bliver til en Golf R.

Sidst en Golf havde mere end 4 cylindre var i 2008, da produktionen af den 6-cylindrede Mk. 5 R32 stoppede.

Teslas FSD kan forsinkes i Danmark – styrelse er tavs

Færdselsstyrelsen hverken vil eller kan sige noget om planerne for Teslas selvkørende systemer i Danmark. Men FSD kan blive forsinket.

I midten af april fik Teslas grønt lys til at lancere det delvist selvkørende FSD-system, Full Self Driving, af de hollandske myndigheder.

De hollandske myndigheder har allerede sagt, at andre EU-lande kan vælge at følge deres eksempel og godkende Teslas assistentsystem.

Men som Boosted også har kunnet fortælle, forholder Færdselsstyrelsen sig tavs på det område. Myndigheden mener, at det drejer sig om forretningshemmeligheder.

Og det hverken kan eller vil man udtale sig om. Alligevel kan Reuters nu afsløre, at FSD i Europa – og dermed Danmark – kan blive forsinket.

På trods af et møde i EU-Kommissionens motorudvalg d. 5. maj med netop Teslas FSD på dagsordnen er der ikke sket noget.

Mødet var ikke noget der blev refereret fra. I hvert fald ikke i noget materiale, der er tilgængelig for offentligheden.

Men der synes omvendt heller ikke at være taget noget beslutning om FSD-systemets generelle godkendelse i EU-landene.

Næste gang, Motorudvalget skal mødes til en egentlig afstemning, er først i løbet af juli måned.

Men ifølge Reuters er det langt mere sandsynligt, at EU udskyder beslutningen til engang i oktober 2026.

Det er da også blandet, hvad eksperter fra de forskellige EU-lande siger til og mener om Teslas selvkørende teknologi.

Frank Schack Rasmussen fra Trafikstyrelsen i Danmark skriver angiveligt i en mail, at han er imponeret over ‘hvordan FSD klarer myldretiden i København’.

Mens Rasmussens kollega i hos den tilsvarende styrelse i Finland, Jukka Juhola, i den samme, lækkede mail-udveksling er mere kritisk over for teknologiens formåen i vinterføre.

Kevin brugte over 1 million kr. på at bygge en Formel 1-bil

0

Elektrikeren Kevin Thomas brugte 10 år og mere end 1 million kroner på at bygge sin egen Formel 1-bil i garagen.

Den britiske elektriker Kevin Thomas har gennemført et projekt, som de fleste med benzin i blodet kun tør drømme om.

I dag har han nemlig bygget en Formel 1-bil helt fra bunden. Men det har kostet ham mere end 1 million kroner og 10 års tid.

Det hele begyndte i 2015, da det engelske Caterham F1 Team gik konkurs og solgte alt på auktion.

Her lykkedes det Thomas at købe en beskadiget monocoque fra en næsten ny racerbil for mindre end 45.000 kroner.

Ifølge Driver61 var Kevin Thomas rædselsslagen hele vejen igennem. Han frygtede, at handlen ville blive annulleret hvert eneste øjeblik.

Han var dog klar nok i hovedet til at leje en lukket trailer, så han kunne få monocoque hjem at stå i egen garage.

Siden da har han brugt utallige timer på at jagte originale stumper over hele verden.

Han fandt blandt andet bilens snude hængende på en væg hos en forretningsmand i Las Vegas.

Gennem årene købte han også det originale gulv og coveret over motoren på forskellige auktioner. Langsomt begyndte det komplekse puslespil at tage form som en rigtig Formel 1-bil.

En af de største udfordringer var at finde en motor. Renault skal nemlig have næsten 15 millioner kroner i kvartalet bare for at leje den ægte vare ud.

Så det var ikke en mulighed. I stedet måtte Kevin Thomas tænke kreativt.

Valget faldt på en motor fra en Formel Renault-bil, som var langt billigere og lettere at vedligeholde. Det krævede dog et enormt arbejde at tilpasse motoren til det avancerede Formel 1-chassis.

– Til sidst brugte jeg også bremserne og affjedringen fra Formel Renault-bilen. Det er tilstrækkeligt, fordi jeg også bruger den mindre kraftfulde motor fra den bil, forklarer han.

Hele projektet er finansieret gennem hårdt arbejde og brug af kreditkortet, når de helt rigtige dele dukkede op.

Thomas vidste nemlig, at muligheden for at bygge en ‘næsten’ rigtig Formel 1-bil aldrig ville byde sig til igen.

Efter et årti med blod, sved og tårer står bilen nu endelig færdig som et bevis på, at det faktisk godt kan lade sig gøre for én mand at bygge en Formel 1-bil.

Den samlede regning for projekt skal dog lige sluges i første omgang. Selv er Kevin Thomas holdt op med at tælle, men han anslår, det er løbet i mindst 150.000 britiske pund.

Det svarer til 1,3 millioner kroner for hvad der basalt set er én af de værste Formel 1-biler i sportens historie.

Caterhams bedste resultat var Vitaly Petrovs 11. plads i 2012-sæsonens sidste løb. Nemlig det i Brasilien.

Politiet: Hvem ejer efterladt Porsche til 4 millioner kr.?

Politiet i den tyske delstat Hessen står tilsyneladende over for noget af et mysterium. Man kan nemlig ikke finde ejeren til en efterladt Porsche 911 GT3, der er 4 millioner kroner værd.

Bilen er – selvom den har fået et par skader – stadig mange penge værd.

Alligevel kan politiet i den tyske delstat Hessen ikke finde ejeren af en sort Porsche 911 GT3, der tilsyneladende bare er blevet efterladt.

Bilen er i følge ordensmagten bare blevet smidt i vejkanten i nærheden af Frankfurt efter en ulykke, der har smadret alt fra forlygter til forkofanger.

Herhjemme har bilen – når afgiften regnes med – en nypris på 4,1 millioner kroner. Mens den hjemme i Tyskland kan fås fra 209.000 euro.

Eller hvad der svarer til 1,5 millioner kroner.

Priserne i både Danmark og Tyskland gør dog ikke tysk politi meget klogere. For Porschen er tilsyneladende udstyret med et sæt serbiske nummerplader.

Hvorfor melder historien ikke noget om. Men vidner kan ifølge politiet oplyse, at ulykken skete torsdag 30. april omkring kl.20:40, hvor føreren efterfølgende blev set løbe fra den smadrede sportsvogn.

Ifølge vidner først efter at bilen smadrede ind i autoværnet flere gange. Men tættere kommer politiet altså ikke på forløbet. I hvert fald ikke endnu.

Det er ikke første gang, at forladte biler dukker op langs vejene. Det er eksempelvis lykkes Boosted at finde en forladt ‘minister-BMW’ i Roskilde.

Det skete kort efter, at politiet i den anden ende af landet i Hampen, Midtjylland, fiskede en BMW 5-Serie op ad vandet.

Bilen, som Boosted fandt, havde ikke nogen nummerplader. Ligesom stelnummeret så ud til at være slebet væk.

Politiet: Hvem ejer efterladt Porsche til 4 millioner kr.?
Foto: Tysk politi

Bilgigant dropper elbiler for 3,1 milliarder kroner

0

Den japanske bilgigant Nissan opgiver nu produktionen af elbiler i USA og investerer i stedet milliarder i benzinbiler som den nye Xterra.

Nissan har netop meddelt deres leverandører, at de dropper planer om elbiler for 3,4 milliarder kroner på fabrikken i Canton, Mississippi. Den japanske bilproducent vælger nu en helt ny vej, hvor fokus flyttes tilbage til benzindrevne køretøjer.

Det opsigtsvækkende skifte sker efter en periode med store udfordringer for elbilmarkedet i USA. Bilproducenten har informeret om, at de indstiller alle programmer relateret til produktion af elmodeller på den amerikanske fabrik.

Oplysningerne om den droppede satsning stammer fra branchemediet Automotive News, der har fået indsigt i meddelelsen til leverandørerne. Nissan peger selv på ændrede markedsforhold og kundernes efterspørgsel som de primære årsager.

I 2021 gjorde japanerne det ellers klart, at man ville bruge en 500 millioner dollars i fabrikken. Det svarende til cirka 3,1 milliarder kroner på at gøre fabrikken til centrum for elbilproduktionen i USA.

Planerne omfattede både elektriske pickups og dyrere modeller fra sub brandet Infiniti. Men nu bliver de planer altså lagt i graven til fordel for den nye version af benzinbilen Xterra.

Det strategiske skifte betyder også, at Nissan har stoppet salget og produktionen af den elektriske Ariya i USA.

Nissans oprindelige mål var at sælge 200.000 elbiler i USA inden 2028. Den målsætning ser nu ud til at være skubbet langt ud i fremtiden af ledelsen.

Beslutningen er en del af en større global spareplan, som skal sikre koncernens overlevelse og overskud.

Herhjemme har Boosted dækket den økonomiske krise hos japanerne indgående.

Den danske importør afviser dog, at de voldsomme nedskæringer får direkte betydning for det danske marked.

Presseansvarlig hos Nissan Danmark, Ann Strøby, har over for Boosted tidligere bekræftet, at den danske del af bilmærket ikke er omfattet af de akutte spareplaner.

Kriseramt bilmærke har biler for 9 milliarder på lager

0

Amerikanske Lucid vil til Danmark. Måske for at sælge nogle af sine lagerbiler. For dem er der mange af. Værdien løber op i mere end 9 milliarder kroner.

Lucid Motors står i en alvorlig krise og har i øjeblikket biler på lager for mere end 9 milliarder kroner.

Den massive ophobning af biler, som endnu ikke er solgt, falder sammen med, at den nye administerende direktør har skrottet samtlige forventinger til produktionen i år.

I årets første kvartal byggede Lucid 5.500 biler, men formåede kun at levere 3.093 af dem til kunderne.

Det efterlod over 2.400 lagerbiler, hvilket har sendt værdien af lageret op på svimlende 1,47 milliarder dollars.

Eller i 9,4 milliarder danske kroner.

Det forklaer Lucid selv i noterne til det seneste regnskab for første kvartal af 2026. Her erkender ledelsen, at produktionen lige nu er løbet langt foran den reelle efterspørgsel.

Den nye direktør, Silvio Napoli, er netop tiltrådt med én meget klar opgave – nemlig at få styr på den økonomi som lige nu sejler.

Han er i gang med at gennemgå alle dele af bilmærket for at finde besparelser.

Det sker efter en tid, hvor Lucid har brændt kontanter af i et tempo, der har skræmt investorerne. Bilmærket har for nylig måttet rejse over 7 milliarder kroner i ny kapital alene for at holde sig selv fra en konkurs.

Kan komme til Danmark med enorme tab

Selvom Lucid tidligere har sendt danske journalister på presseture i sedanen Air, er virkeligheden på bundlinjen barsk.

Regnskabet afslører, at bilmærket taber 2,4 millioner kroner, hver eneste gang de sælger en bil.

Det astronomiske tab skyldes blandt andet høje faste omkostninger og et produktionsapparat, der slet ikke udnyttes fuldt ud. Samtidig har leveringsproblemer med sæder til den nye Gravity SUV bremset salget i flere uger.

For bare en måned siden fastholdt selskabet ellers, at de ville bygge op mod 27.000 biler i år. Den udmelding er nu trukket helt tilbage, mens Napoli analyserer situationen.

Bilmærket har nu et mål om at få nedbragt den ‘forhøjede lagerbeholdning’ som førsteprioritet. Det betyder i praksis, at bilerne samler støv på parkeringspladserne, mens pengene fosser ud af kassen.

Det saudiarabiske ejerskab, der går gennem den stastlige investeringsfond Public Investment Fund (PIF), holder dog stadig hånden under Lucid.

Midt i de mørke tal forsøger Lucid at finde nye indtægtskilder gennem partnerskaber.

Bilmærket har indgået en aftale med Uber om levering af op mod 35.000 køretøjer til et kommende robotaxi-netværk.

22-årig delte egen vanvidskørsel på Youtube 88 gange

Det er ikke kun herhjemme, at visse bilister og motorcyklister har hang til at dele deres vanvidskørsel på Youtube. For én 22-årig amerikaner er det sket 88 gange.

Den 22-årige amerikaner Brice Bennett står bag Youtube-kanalen S1KRocket. Og det koster ham nu dyrt.

Anklagemyndigheden mener nemlig, at den 22-årige motorcyklist, selvom han allerede er blevet anholdt og sigtet en gang for lignende forhold, hele 88 gange har kørt vanvittigt på vejene.

Alle gangene har han delt kørselen som klip på sin Youtube-kanal.

Anklagemyndigheden mener desuden, at manden i årevis har filmet indhold til kanalen ved at slingre ud og ind mellem den øvrige trafik i delstaten Connecticut.

Flere gange skal Brice Bennett have kørt op mod 300 kilometer i timen – og endda hurtigere – for at skabe indhold til kanalen med 311.000 abonnenter.

I en af sine seneste videoer gør Brice Bennett endda selv opmærksom på, at han er blevet stoppet, anholdt og sigtet for at køre med en hastighed på 192 miles i timen.

Det svarer til 308 kilometer i timen. Men Brice Bennett er langt fra den eneste motorcyklist, der gør den slags for at filme indhold til sociale medier.

Sådan nogen har vi også herhjemme. I februar kunne Boosted fortælle, at den nu 30-årige Casper Nielsen, der kaldte sig selv Capzride, skal i fængsel.

Dommen lyder på 2 år og 3 måneders ubetinget fængsel, fordi byretten i Aarhus finder det bevist, at Casper Nielsen mindst 90 gange har brudt både færdsels-og straffeloven med sin kørsel.

“Capzride” har desuden fået konfiskeret sin motorcykel. Ligesom han de næste 10 år ikke må køre hverken motorcykel eller bil.

I forbindelse med dommen i byretten kom det ikke frem, om Casper Nielsen ønskede at anken. Det vides heller ikke, hvad den 22-årige Brice Bennett står til af straf.

BMW’s elbilsalg kollapser – over 20 procent er væk

BMW’s regnskab for første kvartal ser ikke godt ud. Mere end 20 procent af elbilsalget er forsvundet – noget der kan ses på overskuddet før skat.

BMW’s overskud før skat har før været meget pænere, end det er og har været i første kvartal af 2026.

Dykker man ned i tallene, skal forklaringen bl.a. findes i salget af elbiler der er dykket med hele 20,1 procent.

Tyskerne forklarer selv faldet med mindre interesse i Kina, mindre statsstøtte til elbiler og amerikansk told på europæiske vare – herunder biler – i det hele taget.

Ligesom det globale salg af elbiler faldt, måtte tyskerne også se andelen af elbiler på tværs af koncernen – der bl.a. tæller Mini – tage sig et dyk.

Det samlede BMW Group solgte i første kvartal 15,5 procent elbiler. Det er 17,2 procent i forhold til samme periode året før.

Profitten har det endnu værre. Her mangler 25 procent. Det ændrer dog ikke på, hvordan BMW har det med resten af 2026.

Derudover må tyskerne se deres overskud før skat falde med hele 24,6 procent. BMW giver dog stadig 2,3 milliarder euro eller hvad der svarer til lige knap 17,2 milliarder kroner i overskud.

Tyskerne tror stadig på de mål, ledelsen satte sig i slutningen af 2025, kan blive til noget inden dette års udgang. Det forklarede mærkets afgående direktør Oliver Zipse ifølge Reuters.

Det sker blandt andet, fordi BMW er bedst til at holde skindet på næsen. I hvert fald i forhold til de nærmeste konkurrenter i Tyskland.

For mens mærkets salg faldt med 3,5 procent samlet set, står det værre til hos Volkswagen. Her mangler man fire procent af salget, og Mercedes fik indregisteret hele 6 procent færre biler i løbet af første kvartal.

BMW, Mercedes og Volkswagen er dog ikke de eneste, der kæmper. Det samme gør BYD. Boosted kunne for nylig fortælle, at kinakoncernens overskud er mere end halveret.

Politiet knaldede 12.000 bilister for fart på 24 timer

I et stræk over 24 timer lykkedes det politiet i Californien at skrive 12.000 fartbøder til bilister. 200 af dem kan miste deres kørekort uden en retssag.

12.000 fartbøder på én dag.

Det er, hvad politiet i Californien kom hjem med af sager, da man sluttede april måned med en større hastighedsaktion på delstatens motorveje.

Af de 12.000 bilister kan 200 af dem ‘se frem til’ at miste kørekortet, uden at en dommer overhovedet har set på politiets bevismateriale.

Det skriver politistyrken selv i flere opslag på sociale medier.

Når man kører over 100 miles i timen – svarende til 160 kilometer i timen – på delstatens motorveje, må ordensmagten nemlig tage kørekortet fra den enkelte bilist.

Det er resultatet af en ny lov der blev indført på føderalt niveau i USA pr. 1 januar 2026. Og den holder Californien altså godt fast i.

I alt skrev politiet 23.000 gange bilister for at bryde loven i løbet af de 24 timer, kontrollen varede. Det svarer til, at der blev givet hele 815 bøder i timen hele døgnet rundt.

Det er dog ikke kun under solen i Californien, at bilisterne har svært ved at køre på den rigtige side af loven.

Men herhjemme er det heller ikke altid, at politiet kan finde ud af at overholde den lovgivning, de får løn for at håndhæve.

I slutningen af april kom Københavns Byret, som Boosted kunne fortælle, frem til, at politiet har solgt en beslaglagt bil uden tilladelse. Det koster nu ordensmagten dyrt.

Ingeniører opfinder bremser der holder 300.000 kilometer

Tyske ingeniører fra Fraunhofer har udviklet revolutionerende bremseskiver i nitreret stål, der holder 300.000 kilometer og fjerner rustproblemer.

Tyske ingeniører fra Fraunhofer Instituttet står bag et sæt bremser, der holder mindst 300.000 kilometer.

Den nye teknologi markerer et stort gennembrud for bilindustrien, da den stort set eliminerer de sundhedsskadelige partikler fra bremsestøv.

Fra november bliver kravene til nye biler i EU strammet med Euro 7-standarden. For første gang skal både bilmærker og underleverandører regulere partikeludledningen fra bilernes bremser og dæk.

De fleste af de bremseskiver, vi ser på vejene i dag, er lavet af jern. De frigiver store mængder mikropartikler, hver eneste gang de slides ned under en opbremsning.

Fraunhofer Instituttet har annonceret i en pressemeddelelse, at den nye løsning er baseret på rustfrit stål. Hemmeligheden ligger i en proces, der ændrer stålets egenskaber på molekylært niveau.

Gennem en såkaldt nitrering bliver nitrogen tilsat stålets overflade under ekstrem høj varme. Det skaber en overflade, som er så hård, at sliddet næsten forsvinder helt.

Tyske superbremser overholder Euro 7-krav

Den ekstremt hårde overflade betyder, at skiverne forventes at holde i hele bilens levetid. Serieproduktionen af de nye bremseskiver forventes at starte allerede i efteråret 2026.

Teknologien vil være en særlig stor gevinst for de mange elbilejere i Danmark. Elbiler bruger ofte motorbremsning, hvilket betyder, at de mekaniske bremser sjældent bliver aktiveret.

På moderne elbiler ruster de gængse støbejernsskiver derfor ofte op, længe før de egentlig er slidt ned. Med de nye tyske skiver vil korrosion og rustne bremser være fortid for altid.

Samtidig vurderes ydeevnen til at være på niveau med de dyre keramiske bremser. Det er en luksus, der ellers kun findes på sportsvogne til over en million kroner.

Der findes dog en enkelt teknisk ulempe ved det nye og meget hårde materiale. Systemet kræver nemlig en lidt anderledes konstruktion og helt specielle uorganiske bremseklodser.

Fremtidens biler får uorignale fælge og større bremseskiver

For at bevare den samme bremsekraft som i dag, skal de nye skiver ofte have en større diameter. Det kan betyde, at fremtidens biler skal have større fælge som standardudstyr.

De tyske ingeniører er dog ikke de eneste, der genopfinder måden, vi stopper biler på. Der sker lige nu en sand revolution inden for bremsesystemer på globalt plan.

Som Boosted i ugens løb også har kunnet fortælle, har Brembo netop sat en anden verdensnyhed i produktion.

Nemlig de første skivebremser, der fungerer helt uden brug af bremsevæske.

Bilkanal med 3 millioner følgere på Youtube er død

Den barske realitet er, at der ikke er sket noget på kanalen i seks måneder. Heller ikke selvom CarThrottle har 3 millioner abonnenter.

Det har været én lang nedtur for den ellers tidligere så populære Youtube-kanal om biler, CarThrottle.

Først forlod værten Alex Kersten projektet i april 2022. Siden fulgte flere af hans kollegaer efter, og i dag er det ikke meget tilbage af den før så sete kanal.

Kanalen eksisterer stadig. Men Boosteds gennemgang viser, at ejerne den britiske mediekoncern Dennis Publishing ikke lagt nyt indhold ud på kanalen i mere end 6 måneder.

Den seneste video er en gennemgang af alle Toyota MR2-generationer, og den er publiceret tilbage i oktober 2025.

Meget bedre ser det heller ikke ud for websitet af samme navn.

Her er der lidt mere aktivitet. Men det er ikke meget. Det bliver til en håndfuld artikler om måneden, kan Boosted konstatere.

Dermed ser det ud til, at CarThrottle lider samme skæbne som det Need for Speed-dedikerede medie SpeedHunters.

Mediet lukkede efter flere måneder stilhed officielt ned i juli 2025. Kun få dage efter kom meddelelsen, om at udgiveren Electronic Arts har trukket stikket på spilserien bag.

Tilbage hos CarThrottle har Alex Kersten allerede sat ord på, hvad der gik galt. Og ifølge den populære englænder gik det allerede galt, da Dennis Publishing overtog ejerskabet i august 2019.

Lige pludselig var der ifølge Kersten ikke de samme budgetter til at lave de samme projekter, som havde holdt kanalen kørende med millioner af visninger i løbet af årene.

– Vi blev kvalt i noget, vi ikke var, sagde Kersten om grunden til, at han forlod CarThrottle til podcasten Talkin’ Shop i december 2025.

I det hele taget har flere af de helt store bilmedier verden over drejet nøglen om de senere år.

Det skete også for det medie som en række tidligere Top Gear-værter grundlagde sammen i 2016. Og det selvom sitet ifølge en optælling fra 2021 havde 140 millioner aktive brugere.

Bilgigant lukker 50% af Englands største arbejdsplads

Selvom Nissan forventer at vende et milliardunderskud til overskud, er det ikke slut med sparekniven. Nu lukker engelsk bilindustris største arbejdsplads delvist.

Nissan lukker dele af engelsk bilindustris største arbejdsplads.

Mærkets fabrik i Sunderland bliver nu også ramt af de massive nedskæringer, der er en del af japanernes omfattende spareplan.

I Sunderland byggede Nissan indtil for få år siden op mod én halv million biler hvert eneste år. Men i 2025 var det tal faldet til 273.000 biler.

Og nu kan ledelsen altså ikke finde andre udveje end også at skære ned i England. Og det ganske brutalt. Nissan barberer nemlig halvdelen af fabrikkens kapacitet ned.

Samlebåndene lukker ganske enkelt helt. Fremover skal alt, hvad Nissan bygger i Sunderland – og det er biler til hele Europa – presses ind på langt færre samlebånd.

Faktisk skal både elbilen Leaf samt benzinbilerne Juke og Qashqai bygges samme sted. Nissan har foreløbig ikke sagt noget om fyringer.

Men allerede før det blev kendt, at Sunderland-anlægget bliver 50 procent mindre, stod det klart, at 900 Nissan-ansatte i Europa skal fyres.

Ledelsen i Japan, der bl.a. har solgt hovedkvarteret fra for at spare penge, kan ikke udelukke, at nogle af de fyringer skal findes blandt de ansatte på den engelske fabrik.

Andrew Palmer, der er tidligere topchef hos Nissan og Aston Martin, og som tog hul på sin karriere i netop Sunderland, ser dystert på fremtiden.

– Enhver reduktion i kapaciteten er dårlige nyheder for Nissan og dårlige nyheder for Sunderland, fortæller han Autocar.

I Danmark ser det omvendt lidt lysere ud. For selvom den danske importør for år tilbage fyrede alle sine forhandlere i Danmark – for at genansætte langt færre – går man fri af de globale nedskæringer.

Det har presseansvarlige Ann Strøby tidligere bekræftet over for Boosted.

Første bremseskive nogensinde kører uden væske

Bildelegiganten Brembo ryster nu branchen med de første bremseskiver nogensinde som ikke kræver bremsevæske. Systemet reagerer på 100 millisekunder.

Den italienske bremsespecialist Brembo har skrevet historie med lanceringen af det nye Sensify-system.

Italianerne skriver, at de mandag i denne uge har sat gang i serieproduktionen af bremseskive, der er helt uafhængig af bremsesvæske. Det skal være sket mandag i denne uge.

Kunden er eftersigende ‘en førende global bilproducent’.

Den nye teknik betyder, at de traditionelle hydrauliske bremserør- og slanger er fortid.

I stedet styres bremserne digitalt via elektriske kabler og avancerede algoritmer, der sender signalet direkte ud til hvert enkelt hjul.

Ifølge Brembo opnår det nye system en responstid på blot 100 millisekunder. Det er en voldsom forbedring i forhold til de 180 millisekunder, som konventionelle bremsesystemer typisk præsterer i dag.

Selskabet har indgået kontrakter om at levere flere hundrede tusinde af de nye bremser om året til såkaldt ‘software-definerede køretøjer’.

Selvom navnet på det første bilmærke i ordrebøgen endnu holdes hemmeligt, er teknologien allerede standard på alle modeller i det pågældende program.

– Sensify omsætter vores vision om en intelligent, integreret bremseplatform til industriel virkelighed,” udtaler Daniele Schillaci, direktør for Brembo, i en pressemeddelelse.

Elbiler er formentlig de første uden bremsevækse

Det nye system eliminerer helt risikoen for lækager og behovet for service af bremsevæske.

Det gør det særdeles attraktivt for elbiler, hvor mekaniske bremser ofte bruges mindre på grund af energigenvinding fra elmotoren.

Ved at fjerne hydraulikken reduceres også den modstand (drag torque), der normalt findes mellem bremseklodser og skiver. Det forbedrer bilens samlede effektivitet og forlænger dermed rækkevidden på en opladning.

Hvert hjul kan nu bremses med en præcision, som hydrauliske kredsløb aldrig har kunnet opnå. Det sikrer en langt mere stabil bil under hårde opbremsninger i sving eller på glatte veje med is og sne.

For føreren betyder det også en mere behagelig oplevelse uden de klassiske rystelser i pedalen, når ABS-systemet aktiveres. Softwaren glatter bremseforløbet ud og reagerer hurtigere på kritiske situationer end noget menneske.

Systemet er desuden designet til at understøtte selvkørende biler. siger Brembo. De uafhængige kontrolenheder ved hvert hjul sikrer, at bilen altid kan stoppe sikkert, selv hvis andre systemer skulle slå fejl.

Selvom Brembo ikke er meget for at sige mere om systemet, vil der sandsynligvis snart komme mere information om teknologien.

Og formentlig meget mere om hvilke biler, der først kommer til Danmark med teknologien.

For sådan set er tanken ikke ny. Allerede for tre år siden sendte Brembo de første biler med systemet ud på vejene til en række test.

Kina forbyder flere selvkørende biler på vejene

Kinesiske myndigheder sætter foden ned mod Baidu og selvkørende taxaer efter en teknisk fejl, der lammede trafikken fuldstændig i Wuhan.

Kinesiske myndigheder har valgt at suspendere godkendelsen af flere selvkørende taxaer, efter at den type biler skabte kaos på vejene i storbyen Wuhan.

Beslutningen rammer teknologiens udbredelse hårdt, da ingen nye licenser vil blive udstedt i den kommende tid.

Hvor længe, forbuddet gælder, har myndighederne endnu ikke sagt noget om.

Men forbuddet er kommet til verden et kaos af selvkørende biler lammede trafikken 31. marts i år. Op mod 100 biler fra giganten Baidu gik pludselig i stå.

Ifølge The Strait Times resulterede fejlen i, at passagerer i de selvkørende biler strandede midt ude på vejene.

Årsagen til den massive funktionsfejl er endnu ikke blevet offentliggjort af hverken firmaet eller myndighederne.

Myndighederne indkaldte efterfølgende til et krisemøde om de førerløse køretøjer. Her blev det besluttet, at ingen virksomheder må få tilladelse til flere selvkørende biler på vejene.

Det er endnu uklart, hvor længe forbuddet vil gælde. Indtil videre er Baidus aktiviteter i Wuhan stoppet, mens myndighederne undersøger selv.

De selvkørende biler har tidligere været involveret i usædvanlige ulykker på kinesisk asfalt. I august sidste år kørte en robottaxa fra Baidu direkte ned i et stort hul ved et vejarbejde.

Bilen blev slugt hel af hullet, men passageren slap heldigvis uskadt fra den bizarre hændelse. Det understreger dog de store risici, der stadig er forbundet med at overlade rattet til en computer.

Også amerikanske Waymo har kæmpet med store tekniske udfordringer i bybilledet. Et strømsvigt i San Fransisco lammede firmaet biler totalt.

– Da et pludseligt strømsvigt slog trafiklysene ud i hele byen, blev Waymos taxaer reelt til firehjulede blokke, der blokerede vejene, hvilket resulterede i næsten 1.600 separate trafikpropper, skriver Joe Wilkins på Futurism.com.

Hackerangreb rammer nemt selvkørende biler

Som Boosted tidligere har kunnet fortælle, er robottaxaer også blevet et populært mål for ondsindede hackerangreb.

Den trådløse forbindelse til bilerne gør dem sårbare over for udefrakommende manipulation.

I 2025 lykkedes det en bare 23-årig mand at spærre 50 selvkørende taxaer inde på en blind vej. Han udnyttede huller i systemet til at narre bilerne til at køre i en fælde.

Hybridbiler kører kun meget sjældent på strøm

Plugin-hybriderne var det, alle ville have for bare få siden. Nu viser en ny undersøgelse, at bilerne sjældent eller aldrig kører på strøm.

Det er hele konceptet med en plugin-hybrid, at den kan tankes med både benzin/diesel og strøm.

Mange – for ikke at sige de fleste – ejere af plugin-hybrider ignorere dog helt den sidste del af ligningen.

En ny undersøgelse viser nemlig, at bilerne slet ikke bliver ladet op.

Det konkluderer Infobric Fleet på baggrund af tal fra 10.000 firmabiler, der i alt har tilbagelagt 20,7 millioner kilometer i løbet af 2025.

Skylden ligger dog ikke i selve bilerne. Men derimod er der grund til at kritisere ejerne, lyder det.

– Plugin-hybriden er ikke problemet. Teknologien fungerer, som den skal.

– Men vores data viser, at den ofte ikke bruges som tiltænkt, og at mange virksomheder mangler indsigt i, hvordan bilerne rent faktisk bruges, siger Mathias Dahl , salgschef for Infobric Fleet.

Samlet set kørte virksomhederne i undersøgelsen næsten 12 millioner kilometer i plugin-hybrider alene i løbet af det seneste år.

Hver fjerde tur foregik helt uden strøm fra batteriet.

Det kan skyldes, at batteriet ikke var opladet, at bilen blev startet i hybridtilstand, eller at batteriet ikke blev aktiveret under kørslen, står der i Infobric Fleets rapport.

Og det går hårdt udover plugin-hybridens effektivitet. Bilerne er generelt nemlig tungere end deres modstykker uden batteripakker.

– Plugin-hybrider er generelt tungere, fordi de har både forbrændingsmotor, elmotor og batteri.

– Drivlinjen er også optimeret til at arbejde sammen med elmotoren, hvilket betyder, at effektiviteten ofte er lavere, når bilen udelukkende kører på forbrændingsmotoren.

I Danmark har en afgiftsændring gjort plugin-hybrider stort set uinteressante. Men den vej rundt skød medlemsforeningen FDM allerede i 2022 med skarpt mod kritikken af teknologien.

Dengang fastslog en anden rapport nemlig, at plugin-hybriderne uddeler dobbelt så meget CO2, som de egentlig er opgivet til.

Men det er at blande begreberne sammen, lød det fra FDM.

Kørelærer vil forbyde biltræf i Danmark

Hvis det står til kørelæreren Kasper Jensen skal biltræf i Danmark være forbudt. Hvilke træf, han vil forbyde, er dog ikke helt klart.

Hvis det står til kørelærer Kasper Jensen, skal biltræf forbydes i Danmark.

Det siger han til TV2 Echo.

Kørelæreren langer især ud efter de yngre bilister, som i sommerhalvåret mødes for at sparke dæk, fordi de sammenkomster ofte ender i ulovligt gaderæs.

– Der er jo en grund til, at de her unge mennesker dør, siger kørelæreren til mediet.

Nogle af de unge mennesker, som deltager i de træf, er ikke overraskende helt uenige med kørelæreren.

Men det er faktisk ikke kun den danske kørelærer, der helst ser visse elementer af bilkulturen lukket ned. Det gør miljøet også selv.

Boosted har tidligere kunnet fortælle, hvordan et meget kendt træf med tusindvis af deltagere har smidt en hel gruppe af biler på porten.

Forbuddet mod bilerne, de såkaldte muskelbiler, skyldes som sådan ikke køretøjerne i sig selv, men deres ejere som arrangørerne synes opfører sig åndssvagt.

Forbuddet blev indført i 2023 som en midlertidig løsning, men allerede året efter blev foden sat endnu hårdere ned, da udelukkelsen blev gjort permanent.

Der findes dog mange fredelig biltræf i Danmark. Også af den slags som ikke ender i ulovlige gaderæs.

Faktisk er den slags blevet stadig mere populære. Folkene bag – og deltagerne for den sags skyld – kan ikke holde sig til bare at sparke dæk én gang om ugen.

Om kørelærer Kasper Jensen også vil forbyde de træf, er uklart.

Det koster 10.000 kr. i bøde at vaske bil hjemme

Mens Vesthimmerlands Kommune har forbudt bilvask, men ikke vil lege politibetjene, er tonen anderledes hård i Sverige, hvor bøden er høj.

Det er ikke sådan alle steder. Men mange steder er det faktisk ulovligt at vaske bilen derhjemme.

Og mens Vesthimmerlands kommune herhjemme har forbudt håndvask af bilen, men ikke vil lege politi over for bilisterne, er tonen anderledes hård i Sverige.

Her vanker der nemlig en bøde på 10.000 svenske kroner svarende til 7.000 danske kroner at blive taget i den slags på steder, hvor det er ulovligt.

Ifølge forsyningsselskabet Miva vasker svenskerne deres biler 30 millioner gange om året. De 20 millioner gange foregår det i hånden med sæbe, skumlanse og spand.

Men i Malmø har man fået nok. Klagerne over folk, der vasker deres biler selv, vælter tilsyneladende ind.

Så nu vil kommunen gå i gang med at sende advarsler ud til bilisterne, der bryder forbuddet. Først får man én advarsel.

Men de bilister, der fortsætter med at vaske bil i hånden, bliver i sidste ende mødt med et bødekrav på 10.000 svenske kroner.

Desuden vil kommunen have bilisterne til at betale for den tid, myndighederne bruger på at sagsbehandle og sende bøden ud.

Så langt er man ikke klar til at gå i Vesthimmerlands kommune herhjemme. Men som Boosted kunne fortælle i denne uge, er kommunen gået i gang med at sende breve ud.

Kommunen vil nemlig ikke rense regnvand længere. Og det betyder, at bilisterne i kommunen heller ikke må vaske deres biler selv.

– Det er jo en del af at passe på vores miljø, og så må den enkelte justere lidt for at bidrage.

– Det synes vi godt, vi kan bede vores borgere om, siger formand for miljø- og teknikudvalget i kommunen, Allan Ritter, til DR.

Jeg er tættere på Formel 1 end nogensinde, siger Vesti

0

I et nyt interview siger Mercedes-reserven Frederik Vesti, at han er tættere på Formel 1, end det nogensinde har været tilfældet før.

Han har sagt det før, og nu siger han det igen.

Men Mercedes reservekører i Formel 1, Frederik Vesti, mener, at han er tættere på Formel 1 end nogensinde før.

– Det ved jeg godt, at vi har sagt i nogle år, men vi kommer ikke til at give op, siger danskeren til Ekstra Bladet.

Som Boosted kunne fortælle i februar, blev danskeren forud for 2026-sæsonen Mercedes’ eneste reserve i Formel 1, da Valtteri Bottas skiftede til en fast plads hos Cadillac.

– Jeg er meget spændt på at skulle være mere til stede på racerbanerne.

– Det er cool for mig og et stort skridt nærmere for mig og min drøm om at køre i Formel 1, lød det dengang fra Frederik Vesti.

Nogle måneder senere mener Frederik Vesti, at både han selv og Mercedes synes, han fortjener en plads i verdens fineste motorsport.

Men bliver det ikke til mere end reservetjansen, går den 24-årige vejlenser ikke ligefrem arbejdsløs rundt. Heller ikke når det kommer til motorsport.

Udover Formel 1 kører han nemlig både i IMSA-serien og europæisk Le Mans for Cadillacs hypercar-program.

Ifølge Vestis egen kalender, der er tilgængelig på danskerens hjemmeside, ser det dog ikke ud til, at hans skal køre Le Mans-løbet for Cadillac i år.

Foreløbig er syv andre danskere dog bekræftet som deltagere ved dette års udgave af verdens hårdeste 24 timersløb.

Helt oppe foran skal Marco Sørensen, Kevin Magnussen, Nicklas Nielsen og Malthe Jakobsen kæmpe om dem samlede sejr i Hypercar-klassen for henholdsvis Aston Martin, BMW, Ferrari og Peugeot.

Opel: Vil bygge ny SUV-elbil med kineserne

Opel vil bygge elbil med Leapmotor-teknik, og den nye SUV kan blive udviklet på under to år med mulig produktion i Spanien fra 2028.

Opel er på vej med en ny elektrisk SUV. Men under det tyske logo kan teknikken få et markant kinesisk aftryk.

Kort før Stellantis’ Investor Day 2026 har Opel løftet sløret for planen om en ny fuldelektrisk SUV i C-segmentet, som skal udvikles i et udvidet samarbejde med kinesiske Leapmotor.

Hos Opel selv beskrives projektet som et muligt eksempel på effektiv global udvikling, hvor tysk design og kinesisk elbilteknik skal kombineres.

Modellen ventes at få salgsstart i 2028 og skal placeres i Opels SUV-program sammen med Grandland, Frontera og Mokka.

Opel bruger kinesisk teknik

Den nye SUV skal designes og udvikles af Opel i Rüsselsheim. Men centrale dele af bilen ventes at komme fra Leapmotor.

Opel nævner selv komponenter fra Leapmotors nyeste elektriske platform og batteriteknologi. Samtidig skal Opel stå for design, kabineoplevelse, chassisudvikling, lys og sædeteknologi.

Det gør projektet interessant, fordi Opel i årtier har levet af en stærk fortælling om tysk ingeniørkunst. Nu kan et af mærkets kommende nøgleprodukter ende med at bruge kinesisk elbilteknologi som fundament.

Opel-direktør Florian Huettl siger, at samarbejdet kan gøre det muligt at udvikle bilen på under to år.

Det er usædvanligt hurtigt i en bilindustri, hvor nye modeller ofte tager langt længere tid at få fra idé til færdig bil.

Har tidligere omtalt planen

Planen kommer ikke ud af ingenting. Boosted har tidligere beskrevet, hvordan din næste Opel kan være en kineser i forklædning.

Dengang lød meldingen fra tyske medier, at Opel kunne droppe en egenudviklet platform og i stedet bruge billigere teknologi fra Leapmotor B10.

Nu bekræfter Opel, at et udvidet samarbejde med Leapmotor er under forberedelse, og at den nye C-SUV kan blive første konkrete resultat.

Dermed går historien fra rygte til officiel strategi, selv om de endelige aftaler endnu ikke er underskrevet.

Zaragoza kan få produktionen

Produktionen vurderes lige nu som en del af Stellantis’ europæiske fabriksnetværk. Opel peger på Zaragoza i Spanien som en mulig lokation. Fabrikken har bygget Opel Corsa siden 1982 og spiller allerede en vigtig rolle for mærket.

En europæisk produktion kan også være vigtig af politiske og økonomiske grunde.

Kinesisk producerede elbiler er blevet ramt af europæisk toldpres, og produktion i Europa kan gøre en Leapmotor-baseret Opel lettere at prissætte konkurrencedygtigt.

Samtidig kan Opel bevare en stærkere europæisk profil, selv om teknikken får kinesisk ophav.

Et tegn på pres i Europa

Nyheden viser, hvor hårdt europæiske bilmærker presses af kinesiske konkurrenter.

Kina har rykket hurtigt på batterier, software, elbilplatforme og produktionsomkostninger. For Stellantis kan Leapmotor derfor blive en genvej til billigere og hurtigere elbiler.

Stellantis har allerede et tæt samarbejde med Leapmotor gennem Leapmotor International. Målet er nu at sælge og producere kinesiske elbiler uden for Kina.

Kan ramme et vigtigt dansk segment

En elektrisk Opel-SUV i C-segmentet vil være relevant i Danmark, hvor familier i stor stil vælger elbiler i samme størrelse.

Hvis Opel lykkes med at kombinere lavere kinesiske udviklingsomkostninger med europæisk produktion og kendt Opel-design, kan prisen blive afgørende.

Der er endnu ingen dansk pris, rækkevidde eller tekniske data på modellen. Og Opel skal virkelig gøre sig umage med image og pris for at genvinde tidligere tiders storhed i Danmark.

Scania tester nu brintlastbiler i Europa

Lastbilproducenten Scania får nu en række brintdrevne lastbiler ud at køre på de europæiske veje i et pilotprojekt.

Hvad skal lastbiler, personbiler og alle andre transportformer kører på i morgen, om et år eller ti? Det forsøger Scania lige nu at finde ud af.

I hvert fald når det kommer til den tunge transport.

Den svenske lastbilproducent har sendt en række brintdrevne lastbiler til Italien i et pilotprojekt. Ifølge Scania og fragtfirmaet Gruber Logistics, der er med i forsøget, er fordelene ikke til at tage fejl af.

Sammenlignet med de lastbiler, der kører på strøm via et ladekabel, går det langt hurtigere med at få fyldt batterierne med brint.

Derudover kan brintlastbilerne køre længere med den samme størrelse batteripakker, når strømmen kommer fra brint.

Virksomhederne siger, at det typisk tager 20 minutter at tanke en brintlastbil helt op. Så hurtigt går det slet ikke med et ladekabel.

De næste skridt er at gøre batterierne fysisk mindre men beholde eller øge kapaciteten. Lige nu er batteripakkerne i brintlastbilerne nemlig overdimensionerede.

Scania er dog ikke de eneste, der eksperimentere med kombinationen af brint og tung transport. Det samme gør Volvo.

Som Boosted før har kunnet fortælle arbejder mærket endda med idéen om at forbrænde brint i en egentlig forbrændingsmotor.

Det samme gør Toyota i øvrigt med personbilerne. Japanerne har dog også brintlastbiler på vejene. Spørgsmålet er, hvem der vinder udviklings-ræset.

Schweiz afskaffer forbuddet mod alt motorsport efter 71 år

0

I 71 år har alle former for motorsport været forbudt i Schweiz. Men 1. juli 2026 bløder landets love officielt op, når forbuddet afskaffes.

Siden 1955 har alt motorsport i Schweiz været forbudt. Men 1. juli 2026 er det slut med det 71 år lange forbud.

Forbuddet skyldes en af de største ulykker i motorsportens historie, da racerkøreren Pierre Levegh i sin Mercedes 300 SLR under 1955-udgaven af 24 timers-løbet på Le Mans i Frankrig ramte en anden bil, fløj ind i nogle tilskuere og døde.

Det samme gjorde mindst 80 personer blandt publikum. Men nu har den schweiziske lovgivning altså rystet den tragiske ulykke af sig.

Siden 1955 har der dog været enkelte undtagelser fra forbuddet. I 2018 lykkedes det Formel e at overtale alpelandets regering til et løb. Det samme skete i 2019.

Der skulle dog gå endnu et par år, før regeringen Bern fremsatte et lovforslag om at ophæve forbuddet mod motorsport.

Forslaget blev da også ifølge Motorsport.com vedtaget. Men der skulle altså gå endnu flere år, før loven blev til virkelighed. Det sker til gengæld nu.

Herhjemme er motorsport ikke decideret forbudt. Men stadigt strengere støjkrav og flere naboklager giver sporten svære kår.

Senest har Copenhagen Historic Grand Prix, som Boosted også kunne fortælle, måttet kaste håndklædet i ringen.

Tilbage i Schweiz skal indbyggerne med hang til hurtige biler da heller ikke forvente at se noget til Formel 1-løb lige foreløbig.

Flere af de historiske racerbaner i landet, som banen i Bern kaldet Bremgarten, findes ikke længere. Banen, der blev anlagt i 1933, blev nedlagt 20 år senere, da forbuddet blev indført.